Bartoš se Zemanem hovořil o digitální agentuře či dostupnosti bydlení

vydáno:

aktualizace:
11.01.2023 15:15

Praha - Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na dnešní schůzce prezidenta Miloše Zemana seznámil detailněji s Digitální a informační agenturou (DIA), která propojí informační systémy státní správy. Hovořili také o zlepšení dostupnosti bydlení nebo o návrhu na úpravu prezidentských pravomocí. Bartoš to dnes sdělil ČTK. O schůzce na twitteru informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

foto

Prezident Miloš Zeman (vlevo) jednal s místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem, 11. ledna 2023, Pražský hrad. ČTK Ovčáček Jiří/twitter

Bartoš uvedl, že se s prezidentem měl setkat už před Vánocemi, schůzka ale musela být přeložena na dnešek. Zemana seznámil s DIA, která začne pracovat na začátku dubna, a s kroky, které připravuje pro zlepšení služeb občanům a zefektivnění a zlevnění chodu státu.

"V nejbližší době jde například o e-dokladovku, tedy možnost mít občanku a řidičák bezpečně nahrané v telefonu. Shodli jsme se, že je potřeba konečně pohnout se sdílením dat mezi úřady, což uleví lidem, kteří nebudou muset stopadesátkrát vypisovat stejné údaje do formulářů, ale i úřadům jako takovým," přiblížil vicepremiér.

Se Zemanem probral také dostupnost bydlení, konkrétně připravovaný zákon o podpoře bydlení, či plánované investice do výstavby obecních nájemních bytů a podpory družstevního bydlení.

"Tématem setkání byl i návrh (předsedy poslaneckého klubu Pirátů) Jakuba Michálka na úpravu prezidentských pravomocí. Tedy například, aby musely být milosti spolupodepsané i předsedou vlády. Nebo aby mohl členy České národní banky prezident/ka jmenovat pouze se souhlasem Senátu," dodal Bartoš.

V souvislosti s pravomocemi hlavy státu se podle Bartoše stočila debata i k nedávnému rozhodnutí prezidenta nejmenovat Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Lidovci jeho odmítnutí označili za protiústavní a Hladík se do konce Zemanova mandátu stal na ministerstvu náměstkem. "On citoval ústavní právníky, kteří jeho krok potvrzují," uvedl Bartoš před jednáním vlády. Na téma se ale Zemana explicitně nedoptával.

Podání návrhu na Hladíkovo jmenování oddálila kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. "Je to role premiéra, který ho navrhuje. Já bych chtěl, aby vláda byla pokud možno kompletní a veškeré potenciální kauzy byly vyřešeny. Vždy to vládě dává nějaké stigma a ten ministr může být napadán," uvedl Bartoš.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A