Bartoš probral s Remišovou digitalizaci, přeshraniční projekty i pomoc eurofondů

vydáno:

aktualizace:
04.08.2022 16:31

Brno - Digitalizaci a chytré řízení měst, nové výzvy přeshraničního programu Interreg i balíček Evropské komise, který upravuje čerpání peněz z kohezních fondů probírali na schůzce v Brně ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) a slovenská ministryně pro regionální rozvoj a investice Veronika Remišová. Uvedli to na setkání s novináři.

foto

Briefing ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše se slovenskou ministryní pro regionální rozvoj a investice Veronikou Remišovou, 4. srpna 2022, Brno. ČTK Šálek Václav

"Jedním z nejdůležitějších témat byl postup ohledně návrhu úpravy kohezních fondů. Ještě před začátkem českého předsednictví jsme spolu se Slovenskem a dalšími zeměmi zasaženými uprchlickou krizí na Ukrajině začali komunikovat s Evropskou komisí. Ta vyslyšela náš apel a představila balíček rychlé pomoci, který nám umožní dokončit projekty na podporu našich občanů i lidí prchajících před válkou, které jsou z nějakého důvodu ohrožené. Balíček má podporu Rady Evropy i Evropské komise, zbývá tedy jeho projednání v Evropském parlamentu," uvedl Bartoš. Remišová doplnila, že Slovensko větší flexibilitu v čerpání kohezních fondů podporuje.

Oba ministři probírali také končící období přeshraničního programu Interreg a nové výzvy, které v něm budou vyhlášeny. "Pokud nám Evropská komise schválí společný program, odstartujeme nové výzvy. Chceme vyhlásit výzvu zaměřenou na klimatické změny, ochranu vodních zdrojů a řešení následků sucha, aby naše země s podobnými problémy s nimi mohly úspěšně bojovat," uvedla Remišová.

Společným tématem byla také digitalizace. A to nejen evropská legislativa, která se jí týká, ale i zavádění chytrých řešení do řízení měst. "Potěšilo mě, že stejně jako my, když jsme se pro inspiraci obraceli do zahraničí, staví i Slováci své programy na inspiraci z jiných zemí, které mají se smart řešeními bohaté zkušenosti," dodal Bartoš.

Ministři se shodli na vzájemné podpoře nejen v rámci českého předsednictví EU, ale také slovenského předsednictví visegrádské čtyřky.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A