Bartoš: Pomoc s dopady drahých energií by měla pokrýt celý cestovní ruch

vydáno:

aktualizace:
22.09.2022 07:11

Praha - Pomoc s dopady drahých energií, kterou v minulých týdnech představila vláda, by podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) měla pokrýt celý cestovní ruch. Nechává si k tomu zpracovat dodatečnou analýzu. Chce zabránit tomu, aby se některý podpůrný obor podnikání opomněl jako za minulé vlády. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

foto

Ilustrační foto - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš přichází na jednání vlády, 24. srpna 2022, Praha. ČTK Vondrouš Roman

Na živnostníky, malé a střední firmy připojené na nízké hladině napětí by se mělo vztahovat určení maximálních cen elektřiny a plynu. Cena silové elektřiny včetně daně z přidané hodnoty (DPH) nebude moci od listopadu přesáhnout šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), v případě jedné kWh plynu bude maximální cena činit tři koruny včetně DPH. Velkoodběratelé by měli mít nárok na podporu z tzv. dočasného krizového rámce, který státům Evropské unie umožnil okamžitou podporu firem v důsledku drahých energií a protiruských sankcí.

"Troufl bych si říct, že už nyní je vše v cestovním ruchu nějakým způsobem pokryto. Ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu si nechávám dělat statistiky, kdo do podpory spadá z hlediska struktury," uvedl Bartoš. Připomněl, že například při pomoci s vypořádáním následků po loňském tornádu se nakonec stát dokázal vypořádat i s tím, pokud z vypsaných programů někdo vypadl.

Bartoš dále řekl, že za dané odvětví hovoří zastřešující organizace, ale ne všichni z oboru musí být problémem zasaženi. Je potřeba vybrat ty, které krize skutečně existenčně ohrožuje. Nechce proto zapomenout na prádelny a další související odvětví, u kterých se za pandemie podle něj stalo, že se do původních návrhů podpory nevešly.

Novelu energetického zákona, která vládě umožní vydat nařízení o maximální cenách elektřiny a plynu, ve středu podepsal prezident Miloš Zeman a může být zanesena do sbírky zákonů. Následně by vláda měla vydat nařízení s podrobnostmi o limitu ceny energií a skupinách odběratelů, kterých se bude týkat.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A