Babiš uznal porážku, popřál Pavlovi, svůj výsledek nicméně označil za famózní

vydáno:

aktualizace:
28.01.2023 21:04

Praha - Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

foto

Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO). 28. ledna 2023, Praha. ČTK Šulová Kateřina

Pavel vyhrál prezidentské volby se ziskem 58,32 procenta hlasů, Babiše volilo 41,67 procenta voličů. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 víc než pro šéfa hnutí ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil o 16,6 procentního bodu.

"Jsem přesvědčen, že jste to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky," řekl. Zároveň poprosil Pavla, aby vyzval své voliče k uklidnění emocí. "Aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí," uvedl Babiš.

Odmítl, že by dělal negativní kampaň, která ale byla v určitých fázích vyhrocená. Krátce před druhým kolem volby se začaly po internetu a přes e-maily šířit dezinformace o Pavlově úmrtí, odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Policie se věcí zabývá. Babiš dezinformace tehdy odsoudil.

Babiš dvakrát mezi prvním a druhým kolem volby uspořádal tiskovou konferenci týkající se anonymních zásilek. Nejprve podle svých slov obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný své manželce, poté anonym vyhrožující mu smrtí v případě, že by ve volbách zvítězil.

Expremiér dnes poděkoval své manželce Monice, která podle něj skvěle zvládla dobu prezidentské kampaně, hnutí ANO a svému týmu.

Prezidentská volba je novou motivací pro ANO, řekl Babiš. ANO je podle něj jediné, které pomáhá lidem. Občany vyzval k volbě nyní opozičního hnutí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

"Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše," řekl expremiér. "Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a večer usínat," uvedl. Předsednictvo ANO podle něj vyhodnotí kampaň a sdělí občanům další strategii, zasedne 8. února.

Babiš očekává, že ho Pavel jako prezident ke spolupráci osloví, pokud chce společnost spojovat. "Považuji za logické, že prezident republiky by měl jasně definovat, jestli chce mluvit s opozicí, nebo ne," poznamenal Babiš. Později v rozhovoru pro televizi Primu řekl, že osobně zatím nově zvolenému prezidentovi negratuloval, protože na něj nemá telefon.

Dnešní Babišova tisková konference trvala pouze zhruba 11 minut, prostor pro dotaz dostaly pouze tři redakce, na dva poslední dotazy neodpověděl. Po prvním kole volby byl briefing dlouhý 45 minut, Babiš se při něm ostře vyjadřoval i proti svému protikandidátovi. Tentokrát se výraznějším atakům vyhnul. Na pódiu jej opět doplnili manželka Monika, členové předsednictva ANO nebo spolupracovnice Tünde Bartha.

Volební on-line přenos:

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A