Babiš se chce stát prezidentem, vláda dle něj málo pomáhá lidem

vydáno:

aktualizace:
31.10.2022 18:49

Praha - Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš chce usilovat o úřad prezidenta, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany, řekl na dnešní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury. Předsednictvo hnutí dnes Babišovu kandidaturu podpořilo. Záměr ucházet se o post prezidenta oznámil v neděli. Osmašedesátiletý politik a jeden z nejbohatších Čechů nyní čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo.

foto

Nejsilnější opoziční hnutí ANO oficiálně představuje svého prezidentského kandidáta, 31. října 2022, Praha. ČTK Kamaryt Michal

Za Babišem dnes při zhruba desetiminutovém oznámení stála většina předsednictva ANO. Chyběl například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, podle informací ČTK ale kvůli pracovním povinnostem. Spolu s Babišem na pódium s nápisem "Pomáhá lidem, proto Babiš" přišla i manželka Monika. Další nápisy na pozadí popisovaly expremiéra jako zkušeného politika, krizového manažera, který neuhne mocným, je akční a bojuje za Česko.

Lidé by si podle Babiše neměli myslet, že prezident nic nezmůže a jde jen o reprezentativní roli. Každá z dosavadních hlav států podle něj měla obrovský vliv. Mezi pravomocemi uvedl možnost vetovat zákony, jmenování vedení České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu, zásadní slovo při jmenování velvyslanců, možnost účasti na jednání vlády a Parlamentu nebo to, že prezident může tlačit vládu, aby konala, pracovala a starala se o lidi.

"Lidé teď víc než kdy jindy potřebují naději, člověka s jasným plánem a vizí, člověka, který bude nezávislý, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který se nebude bát mocných. Člověka, který bude tvrdě hájit české zájmy a naše občany," řekl také Babiš.

Občany drtí inflace a energetická krize, v Evropě zuří děsivá válka, uvedl Babiš. "Ve veřejném prostoru se setkáváme s netolerancí, hádkami a někdy zlobou," řekl. O sobě tvrdí, že bude vystupovat s novou, mírnější rétorikou. Chce vést pozitivní kampaň. Zaměřit se hodlá na návštěvy regionů, nejen na náměstích, ale i v uzavřených prostorách, řekl.

V úterý ráno se sejde poslanecký klub ANO, který bude mít možnost Babišovu kandidaturu podpořit. Následně podpisy Babiš předá ministerstvu vnitra. Novinářům také řekl, že zvažovanými kandidáty hnutí byli šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček, bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček a velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

Babiš se v neděli odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Expremiér dnes řekl, že Zeman byl rád, že se rozhodl ucházet o post hlavy státu.

Premiér Petr Fiala (ODS) po Babišově oznámení kandidatury uvedl, že expremiér hledá na Hradě imunitu. "Není to pravda, protože pokud bych se stal prezidentem, tak mám imunitu jen na to období a ten soud poběží dál," reagoval dnes Babiš. Zopakoval, že jde podle něj v případu Čapí hnízdo o politické trestní stíhání.

Babiš dále poznamenal, že pokud by v prezidentské volbě uspěl, nebyl by nadále předsedou ANO. "Pokud by mi dali nějakého čestného předsedu, tak budu rád," uvedl. Na otázku, zda by v případě neúspěchu odešel z politiky, je podle něj brzy.

První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by spolu s Babišem mohla patřit bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Vondrákovi chybí ve vedení hnutí ANO diskuse, rozhoduje podle něj úzká skupina

Hejtmanovi Moravskoslezského kraje Ivu Vondrákovi, který je místopředsedou ANO, chybí v hnutí při rozhodování diskuse. V poslední době se podle něj ve vedení ANO vyčlenila skupina, která se rozhoduje tak, jak chce předseda ANO Andrej Babiš, a ostatní názory nejsou moc vnímány. Jde o trojici Babiš, Karel Havlíček a Alena Schillerová. Vondrák to dnes řekl serveru Seznam Zprávy. Týkalo se to podle Vondráka i debaty o prezidentském kandidátovi hnutí. Na dnešní předsednictvo, které Babišovu kandidaturu podpořilo, byl pozvaný, ale nezúčastnil se ho.

Andrej Babiš v neděli oznámil, že bude za ANO kandidovat na prezidenta. Vondrák řekl, že tuto informaci předtím neměl. "Dohoda byla taková, že se věc veřejnosti oznámí v pondělí ve 12:30, po jednání předsednictva. Samozřejmě je třeba říct, že předsednictvo bylo naplánované těsně před tiskovou konferencí. Z toho bylo možné dedukovat, že půjde už jen o formální jednání a Andrej Babiš je rozhodnutý," řekl serveru Vondrák.

Předsednictvo hnutí podle něj k tomuto klíčovému bodu nezasedlo a vždy se hovořilo jen o tom, že se uvažuje o třech, čtyřech jménech. "Byl jsem na pondělní předsednictvo pozvaný, když jsem se ale dozvěděl, že to bude jen hodinu a půl před tiskovou konferencí, přišlo mi, že to bude už stejně jen formalita. Raději jsem tedy jednal o rozpočtu kraje, čemuž jsem dal přednost, přišlo mi to důležitější," řekl Vondrák.

Vondrák nyní čeká, zda bude Babiš chtít setrvat ve funkci předsedy ANO, či odstoupí a bude vystupovat ve volbách nadstranicky. Na otázku, zda by pro něj bylo přijatelnější, aby se Babiš vzdal funkce šéfa ANO a kandidoval na Hrad jako nestraník, Vondrák odpověděl: "Nemyslím si, že by to ovlivnilo jeho šance na zvolení. Principiálně by tomu ale mělo být tak, že bude nadstranickým kandidátem."

Úlohou nově nastupujícího prezidenta bude podle Vondráka stmelit velmi rozdělenou společnost. "To bude pro Andreje Babiše výzva největší, rád bych se ho zeptal, jak toho bude chtít dosáhnout," řekl Vondrák.

Záměr ucházet se o post prezidenta oznámil Babiš v neděli. Při dnešním desetiminutovém oficiálním oznámení za Babišem stála většina předsednictva ANO, Vondrák chyběl. Spolu s Babišem na pódium s nápisem "Pomáhá lidem, proto Babiš" přišla i manželka Monika. Další nápisy na pozadí popisovaly expremiéra jako zkušeného politika, krizového manažera, který neuhne mocným, je akční a bojuje za Česko. Osmašedesátiletý politik a jeden z nejbohatších Čechů nyní čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo

Babiš dnes poznamenal, že pokud by v prezidentské volbě uspěl, nebyl by nadále předsedou ANO. "Pokud by mi dali nějakého čestného předsedu, tak budu rád," uvedl. Na otázku, zda by v případě neúspěchu odešel z politiky, je podle něj brzy.

Babiš musí do 8. listopadu založit transparentní účet, už o něj požádal

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který oznámil kandidaturu na prezidenta, zatím nemá založený transparentní účet. Musí si ho založit nejpozději do 8. listopadu, kdy se podávají přihlášky do volby hlavy státu, řekl dnes ČTK František Sivera z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Babiš dnes večer uvedl, že o založení účtu už požádal.

Babiš by měl podle Sivery do čtyřicetimilionového limitu kampaně pro první kolo zahrnout také část propagace, ve které se objevil od vyhlášení termínu prezidentských voleb začátkem července. Další část by však mohlo hnutí ANO označit jako kampaň v souvislosti s jinými volbami, jako například se zářijovými volbami do obecních zastupitelstev a Senátu.

Babiš dnes novinářům po oficiálním oznámení kandidatury v Praze řekl, že postupně bude plnit závazky kandidáta ohledně transparentního účtu. "Vedení hnutí musí vyhodnotit, jaká částka z té komunální kampaně a kampaně do senátních voleb připadne na teď už prezidentskou kampaň," uvedl.

Bývalý premiér dnes večer v rozhovoru pro Frekvenci 1 poté řekl, že po dohodě s vedením hnutí bude jeho předvolební kampaň plně financovat ANO. Vlastní prostředky do ní vkládat nebude, ANO podle něj ani nebude přijímat peníze od sponzorů.

Přihlášku k volbě hlavy státu je nutné podat nejpozději 8. listopadu a připojit k ní podpisy nejméně deseti senátorů, dvaceti poslanců nebo 50.000 občanů. Úřad situaci bere tak, že pokud se kandidát na prezidenta propaguje a jsou s tím spojené výdaje, měl by si založit volební účet. "Nejpozději je to ve chvíli, kdy podá přihlášku ke kandidatuře. Ohlášení kandidatury totiž zákon nezná. On zná jen to, zda bude kandidát kandidátem, či nikoliv. Pokud kandidát podá přihlášku, počítají se do kampaně vynaložené náklady od začátku vyhlášení voleb, což bylo začátkem července," uvedl Sivera.

Podle něj sice nyní Babiš nemusí mít s kampaní žádné výdaje, protože vše může platit jeho hnutí ANO. Babiš ale tyto náklady na vlastní propagaci ze strany hnutí musí zahrnout do čtyřicetimilionového limitu v konečné zprávě o kampani jako bezúplatné plnění.

I když Babiš ohlásil kandidaturu až nyní, je možné, že bude muset do kampaně zahrnout také část nákladů z reklamy, na které se objevil v předešlých měsících, kdy byla kampaň například do senátních nebo komunálních voleb. "I když to nebylo za peníze potenciálního kandidáta na prezidenta, ale za peníze hnutí ANO, které zřejmě bude jeho podporovatel, měla by být část výdajů s kampaní pana Babiše započítaná do výdajového limitu prezidentského kandidáta," řekl Sivera.

Podle něj se to týká období od vyhlášení prezidentských voleb, přestože se to částečně krylo s kampaní voleb jiných. Poměrnou část si podle Sivery nastaví hnutí ANO s Babišem, úřad pak bude na základě zprávy kontrolovat, zda mají informace reálný základ. Babiš by měl do kampaně zahrnout například billboardy, na kterých byla jeho fotografie nebo slogany s jeho jménem, protože propagují jeho samotného. Naopak zahrnovat by nemusel reklamu, kde se jeho fotka ani jméno neobjevilo, ale propagace se vztahovala jen na hnutí ANO.

Limit kampaně pro první kolo je 40 milionů korun, pro druhé kolo je dalších deset milionů. Vynaložené náklady ale dohledový úřad bude zkoumat až po volbách spolu se zprávami kandidátů, kteří mají na odeslání zpráv úřadu 90 dnů po vyhlášení výsledků druhého kola voleb. První kolo přímé prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Nástupce či nástupkyně Miloše Zemana se ujme funkce začátkem března.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A