Asi 60 procent rodičů míní, že stát nedělá dost pro motivování dětí ke sportu

vydáno:

aktualizace:
29.05.2023 14:01

Praha - Zhruba 60 procent rodičů si myslí, že český stát nedělá dost pro to, aby děti motivoval ke sportu. Vyplývá to z průzkumu společnosti MultiSport Benefit ve spolupráci s agenturou NMS Market Research, kterého se zúčastnilo 805 respondentů. Podle MultiSportu přitom nemají dostatek pohybu české děti ani dospělí. Šest z deseti lidí v produktivním věku od pohybu odrazují rostoucí ceny, řekl dnes novinářům výkonný ředitel společnosti MultiSport Benefit Miroslav Rech.

foto

Závody dětí v rychlostní kanoistice. Ilustrační foto. ČN Filip Kolman

Mínění rodičů o dostatečnosti podpory pohybových aktivit dětí ze strany státu se za poslední roky zhoršilo. Zatímco v roce 2020 si myslelo 42 procent rodičů, že se stát věnuje podpoře pohybu dětí málo, na konci loňského roku jich bylo 63 procent. Vyplývá to z části výzkumu, které se zúčastnilo 534 rodičů.

Českým dětem přitom chybí pohyb, uvedl dnes dětský a tělovýchovný lékař Dalibor Pastucha. Podle něj je v České republice po pandemii koronaviru 231.000 obézních dětí ve věku pět až 17 let, tedy 16 procent. Dalších 9,6 procenta dětí trpí nadváhou. Podle studie World Obesity Atlas 2023 roste počet dětí s obezitou v ČR každý rok o čtyři procenta, doplnil odborník.

Kvůli aktuální finanční situaci či zdražování plánuje omezit nebo omezilo výdaje na sportovní aktivity svých dětí 17 procent rodičů, kteří se průzkumu zúčastnili. Sportování z finančních důvodů omezují podle Recha i dospělí Češi. Podle něj finanční krize donutila šest z deseti Čechů k tomu, aby méně navštěvovali sportovní zařízení.

"Jako jedna z hlavních překážek k pravidelnému pohybu se začíná projevovat tlak současné finanční krize. Třetině lidí brání nedostatek peněz v tom, aby vedli zdravější životní styl. Pouze 15 procent dotázaných poté uvedlo, že žádné bariéry nemají a žijí zdravě. Naším cílem je toto číslo samozřejmě navyšovat," řekl.

Firma, která poskytuje MultiSport kartu, tak varuje před zrušením daňového zvýhodnění volnočasových benefitů pro zaměstnance, který nedávno představila vláda. Takový krok se podle Recha odrazí především na sportování lidí s nižšími příjmy a nižším postavením na pracovním trhu. Už nyní podle průzkumu společnosti 27 procent Čechů uvádí, že jejich přístup ke sportu ovlivňuje ekonomická situace.

Společnost MultiSport Benefit nabízí zaměstnanecké benefity jako je právě karta MultiSport. Tu lze využít ve zhruba 2700 sportovních a relaxačních zařízeních v Česku a na Slovensku. Kartu nyní využívá asi 237.000 zaměstnanců v ČR, uvedla firma.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A