Analýza: Tržby zpracovatelského průmyslu klesnou v příštím roce o tři pct

vydáno:

aktualizace:
09.12.2022 08:13

Praha - Tržby firem zpracovatelského průmyslu v ČR klesnou v příštím roce o tři procenta. Naprostá většina firem, 78 procent, čeká pokles zisku. Vyplývá to z analýzy, která vychází z dat získaných během 213 podzimních rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných průmyslových firem, vedení průmyslových svazů a dalších odborníků. Analýzu představilo Národní centrum Průmyslu 4.0 na dnešní debatě Barometr českého průmyslu.

foto

PR

Průzkum ukázal, že třetina dotázaných ředitelů se obává ztráty. Výrobní firmy by rády zvýšily své ceny o pětinu, toto zdražení jim však ani z poloviny nepokryje raketově rostoucí náklady. Ty se společnostem v meziročním srovnání zvýšily o 75 procent. Na český průmysl podle analýzy plně dopadly problémy v podobě nejistých, zpožděných a drahých dodávek, vysokých cen energií a rekordně vysoké míry inflace.

Výrobní firmy musí podle průzkumu v mnoha případech čelit poklesu svých zakázek kvůli zhoršené koupěschopnosti svých zákazníků a odkladu jejich investic. Na druhou stranu májí limitované možnosti promítnout zvýšené náklady do prodejních cen. Většina ředitelů firem zpracovatelského průmyslu (72 procent) se stále ještě nedohodla s dodavateli energií pro příští rok a nemůže tak do svého rozpočtu zakalkulovat jistou položku.

"Propady maloobchodních tržeb, revize predikcí ekonomik v zahraničí a další negativní signály naznačují zpomalování ekonomiky a snižování výhledu zakázek. V ČR i v eurozóně se očekává příští rok stagnace ekonomického růstu a v Německu dokonce jeho mírný propad," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

I přes rekordně vysokou míru inflace by měly tržby výrobních firem v příštím roce klesnout v průměru o tři procenta. "Mezi předpověďmi byly velké rozdíly. Od růstu v řádu nižších desítek procent až po zásadní propad v příjmech a očekávané ukončení činnosti. Pouze velmi malý podíl dotázaných ředitelů v příštím roce očekává růst tržeb přesahující predikovanou míru inflace devět procent ze strany České národní banky," komentovala výsledky manažerka Národního centra Průmyslu 4.0 Alena Burešová.

Nejohroženější jsou podle ní malé firmy. "Mají horší pozici a menší vyjednávají sílu při stanovení svých cen nebo kompenzaci vyšších výrobních nákladů. Vedle toho hůře shánějí finance na inovace a kvůli nižší úrovni digitalizace mohou méně flexibilně reagovat na změny situace," doplnila Burešová.

V reakci na současnou rekordní míru inflace zvýší podle průzkumu v příštím roce své ceny 91 procent výrobních firem. Průměrné zdražení o 19 procent jim však zdaleka nepokryje skokově zvyšující se náklady na materiál a komponenty. Ty se výrobním firmám v meziročním srovnaní zvýšily v průměru o 73 procent, vyplývá z analýzy.

Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřená akademicko-průmyslová platforma propojující inovační lídry, univerzity, firmy a oborové organizace, jejichž cílem je společně přispět k rozvoji takzvaného Průmyslu 4.0 v České republice. Centrum je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A