Al-Káida zveřejnila video namluvené údajně Zavahrím, který je podle USA mrtvý

vydáno:

aktualizace:
23.12.2022 21:29

Káhira - Teroristická síť Al-Káida dnes zveřejnila 35minutové video, které údajně namluvil vůdce skupiny Ajmán Zavahrí. O něm se ale předpokládá, že byl zabit při americkém náletu v srpnu letošního roku. Podle agentury Reuters nahrávka není datovaná a nijak neukazuje na dobu, kdy mohla být pořízena. Samotný obsah nahrávky zatím není k dispozici.

foto

Lídr teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí (na archivním snímku z roku 2007). ČTK ČTK

Spojené státy podle amerických činitelů Zavahrího zabily střelou odpálenou z dronu. Terorista v tu chvíli stál na balkóně domu v Kábulu. Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina.

Vystudovaný egyptský lékař Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa. Klíčový podíl měl zřejmě také na atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a na útocích na americká velvyslanectví v Keni a v Tanzanii v srpnu 1998. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Al-Káida zatím nejmenovala Zavahrího nástupce. Odborníci ale spekulují, že by se jím mohl stát Sajf Ádil, tajemstvím opředený bývalý důstojník egyptských speciálních sil, který je vysoko postaveným členem Al-Káidy. USA nabízejí až deset miliónů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A