Afghánci mažou kvůli strachu z Tálibánu své účty na sociálních sítích

vydáno:

aktualizace:
30.09.2021 16:27

Kábul - Vlivní afghánští uživatelé sociálních sítí, kteří byli v minulosti kritičtí k islamistickému hnutí Tálibán, mažou z internetu své fotografie i tweety či celé účty na sociálních platformách. Činí tak ze strachu, že by se na ně mohl Tálibán, který v polovině srpna uchvátil moc v zemi, zaměřit, informovala zpravodajská stanice BBC.

foto

Ikonky mobilních aplikací (zprava) Facebook, Messenger a Instagram - ilustrační foto. ČTK/AP Jenny Kane

Přestože Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii pro všechny Afghánce, kteří proti němu dříve bojovali nebo byli součástí dřívější vlády, někteří uprchlíci z Afghánistánu BBC řekli, že slibům hnutí nevěří. Ministr obrany ve vládě Tálibánu Muhammad Jakúb minulý týden řekl, že existují zprávy o tom, že tálibové se mstí a zabíjejí civilisty. Bližší podrobnosti však neposkytl a konkrétní příklady nejmenoval.

Podobná sdělení vyvolala obavy, že lidé budou stíháni i na základě příspěvků na sociálních sítích. Internetová platforma Facebook v reakci na to zavedla pro uživatele v Afghánistánu doplňující funkce, například možnost snadno zamknout obsah účtu pomocí jednoho kliknutí nebo odepřít přístup k obsahu.

Mezi vlivnými osobnostmi na internetu před příchodem Tálibánu byl Fida, Afghánec z Kábulu, kterého sledovaly miliony lidí. Tento zapřisáhlý odpůrce Tálibánu často kritizoval politiku hnutí a jeho jednání. Svůj facebookový účet však zrušil den poté, co hnutí ovládlo Kábul.

Po pádu Kábulu do rukou tálibů Fidu jeho příbuzní varovali, že je v nebezpečí. "Řekli mým příbuzným, že lidé ani přes amnestii nezapomínají," řekl Fida BBC. Jeho jméno je údajně na seznamu lidí, kteří mají být "na místě zabiti střelou do hlavy". Fida zároveň figuruje na seznamu osob, kterým má být poskytnut azyl v zahraničí.

Dalším z vlivných uživatelů sociálních sítí, který měl miliony fanoušků a vymazal své účty, je Harís. Internetový prostor opustil dva dny před pádem Kábulu, protože podle svých slov věděl, že "nastupuje režim Tálibánu a demokracie je pryč". Také Harís je mezi těmi, kdo chtějí ze země odjet poté, co Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii. Říká, že se necítí v bezpečí.

"Stále cílí na určité lidi, zabíjejí je a pátrají po nich," řekl Harís v rozhovoru s BBC. "Je to teprve začátek, počkejte, co přijde," doplnil. Harís je přesvědčen, že Tálibán v zemi prosadí svoji striktní interpretaci islámského práva šaría. "Nemyslím si, že vzdělaní Afghánci tu budou schopni zůstat," uvedl.

Tálibán Afghánce opakovaně vyzval, aby zemi neopouštěli, a vyjádřil naději, že vzdělaní lidé budou sloužit vlastnímu státu, a ne cizí zemi. Mnoho mladých Afghánců nicméně řeklo, že Tálibánu a jeho slibům nemůže věřit a že plánuje co nejdříve ze země odjet.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články k tématu
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A